POLECANA LITERATURA LUB FILMY (RÓWNIEŻ DOKUMENTALNE )  O TEMATYCE BORDERLINE / DDD / DDA /PSYCHOTERAPIA


JAK MĄDRZE KOCHAĆ – co zrobić by nie zatracić się w uczuciach, nie zrezygnować z siebie i nie cierpieć.

AUTOR: Walter Riso

Jak wiecie uwielbiam specjalistów od wszystkiego, ale nie pseudo specjalistów. Tylko takich, którzy pół życia specjalizowali się w jednej dziedzinie. Taki właśnie jest Walter Riso, który 30 lat prowadził terapię i napisał 25 książek. Jest bardzo znanym pisarzem. Podejrzewam, że na swoim koncie ma setki tysięcy osób, którym odmienił życie. To książka z tych, które mogą was wkur… niemalże każda strona działa jak otrzeźwiający plaskacz jeśli tkwisz w toksycznym związku czy małżeństwie. Albo jeśli jesteś ofiarą zakochania, które przecież mija…a może Cie wykończyć. Walter stawia na fakty. A ja to lubię. Jasno uczy nas jak powinna wyglądać miłość, a myślę, że dla nas dorosłych dzieci alkoholików to Bardzo trudne pytanie. Powinna nam wystarczyć odpowiedź, że przecież czujemy kiedy jest miłość. Ale nie. Bo akurat my możemy czuć miłość jak ktoś nas nie szanuje i odrzuca. A to przecież nie o to chodzi prawda? dlatego zachęcam do przeczytania tej lektury i pogodzenia się z tym, że miłości możemy się nauczyć.


WYROSNĄĆ Z DDA – WSPARCIE DLA DOROSŁYCH CÓREK ALKOHOLIKÓW 

AUTOR: ROBERT J.ACKERMAN 2020 

Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików - Ackerman Robert J.

SZUKASZ U INNYCH POTWIERDZENIA SWOJEJ WARTOŚCI ?

WCIĄŻ CZUJESZ NIEWYJAŚNIONE NAPIĘCIE I NIEPOKÓJ ?

Jesteś mistrzynią przetrwania. Żyjesz. Przetrwałaś dzieciństwo w domu alkoholowym dzięki sztywnym schematom i mechanizmom obronnym. Jednakże czas najwyższy się o nich uwolnić… Jakie to mechanizmy ? odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tej książce. Niebywałe jak trafnie opisane są cechy córek alkoholików…

Np. relacja  z ojcem w dzieciństwie ma ogromny wpływ na obecne stosunki z mężczyznami. Byłyśmy odrzucane przez naszych ojców i nigdy z nimi nie rozmawiałyśmy. Byli niedostępni dla nas emocjonalnie…dlatego też imponujące jest to jak bardzo podobnych do naszych ojców znajdujemy sobie partnerów. Bo przecież to znamy. I to kochamy. Ojcowie alkoholicy nie byli zbytnio empatyczni. Ich wspólną cechą jest nieumiejętność WSPÓŁODCZUWANIA. Mogłyśmy więcej robić naprawdę wiele by nas zrozumieli, okazali nam miłość… ale nie było do nich dostępu. To straszne, że sama łapię się na tym, że alkoholik byłby dla mnie idealną partią bo rozumiałabym go lepiej niż kto inny. Mimo tego, że to co kochałam mnie raniło. Nie jedna kobieta wybrała męża na wzór ojca i powieliła schematy. Warto zatem przeczytać tę książkę i uświadomić sobie czym się kierujemy wchodząc w związek.


WSPARCIE DLA DOROSŁYCH DZIECI ALKOHOLIKÓW  — Hipopotam w pokoju stołowym

AUTOR: TOMMY HELLSTEN, 2004

Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików Hipopotam w pokoju stołowym -  Tommy Hellsten - Polska Ksiegarnia w UK

NAJLEPSZA KSIĄŻKA O DDA JAKĄ MIAŁAM W RĘKACH. Stara, bo wydana w roku 2004. Ale jest tak świetnie napisana, że czyta się ją jednym tchem. Czytając ją prawie każda strona wyjaśniała mi dlaczego mam tak, a nie inaczej. Książka ta też wskazała mi jakich błędów nie powielać będąc mamą z syndromem DDA.

Nie ma chyba innej pozycji która tak dokładnie przedstawia, że nie jesteśmy tylko DDA, ale jesteśmy też współuzależnieni. Nie tylko mąż / żona alkoholika jest współuzależniona, ale dzieci również. Bo przecież hipopotam mieszka w salonie, ale nie wolno o nim mówić.  Dowiadujemy się, dlaczego przestaliśmy czuć. Dlaczego uciekamy od miłości, dlaczego odtrącamy szczęście. Wiele wartościowej treści nt. uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Jest to pozycja NIEZBĘDNA dla rodziców, którzy są dziećmi alkoholików. W tej książce właśnie wyjaśnione jest, że najważniejszą cechą współuzależnienia jest niemożność identyfikacji ,rozpoznania oraz WYRAŻANIA SWOICH EMOCJI. Czyli dokładnie tak jak przy zaburzonej osobowości. Nie jedna łza popłynie podczas czytania. Ja musiałam dawkować porcje treści bo uświadomienie sobie ile ułomności wynika z krzywdy jaką zrobili mi rodzice jest chwilami nie do przetrawienia. Mimo tego bardzo polecam.


OBOWIĄZKOWA POZYCJA DLA BLISKICH OSÓB CIERPIĄCYCH NA ZABURZENIA OSOBOWOŚCI BORDERLINE

Borderline. Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach

Jeżeli ktoś Tobie bliski nieustannie wpada w skrajne emocje, wykorzystuje słabości innych, by osiągnąć swoje cele, a czułość przeplata się u niego ze złością, być może cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline. Autorzy tej książki podpowiedzą Ci, jak żyć z taką osobą. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka podejmująca ten trudny temat. Zawiera wiele historii rodzin i partnerów osób dotkniętych borderline, a także sprawdzonych wskazówek i porad, które możesz wprowadzić w życie praktycznie od zaraz. Dzięki niej zrozumiesz emocje, jakie wzbudzają u innych zachowania typowe dla borderline, a przede wszystkim nauczysz się radzić sobie z nimi. Będziesz podejmować decyzje dotyczące swojego życia i związków z ludźmi, kierując się własnymi potrzebami i pragnieniami, i uwierzysz w to, że można stworzyć zdrową, pełną miłości i szacunku relację z osobą ulegającą skrajnym emocjom.

TU MOŻNA KUPIĆ

borderline-jak-zyc-z-osoba-o-skrajnych-emocjach-b-iext21001249


A może książka, która daje pozytywnego kopa  ? Historia oparta na faktach z happy enedem 🙂

Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie

Autor:Rachel Reiland

Wydawnictwo:Media Rodzina , Maj 2006

Pograniczne zaburzenie osobowości. „Co to, do diabła, takiego?” – wściekała się Rachel Reiland, kiedy znalazła tę nazwę w papierach, które dostała, opuszczając szpital psychiatryczny. Miała wtedy dwadzieścia dziewięć lat, męża, dwoje dzieci i pracował jako księgowa. Wkrótce okazało się, że ta diagnoza pomogła wyjaśnić jej wcześniejsze niekonwencjonalne zachowania, takie jak wybuchy gniewu, próby manipulowania innymi, myśli samobójcze, a także używanie narkotyków, anoreksję i częste zmiany partnerów seksualnych.

Rachel Reiland z zaskakującą szczerością opowiada, co oznacza i jak wygląda „od środka” choroba psychiczna. Pokazuje, jakie ona miała szczęście, zostając pacjentką znakomitego psychoterapeuty. Jest to niezwykle poruszająca, ale jednocześnie przynosząca nadzieję historia – Rachel dzięki intensywnej terapii i wsparciu najbliższych zdołała pokonać tę bardzo poważną chorobę.

Uratuj-mnie-Opowiesc-o-zlym-zyciu-i-dobrym-psychoterapeucie_Rachel-Reiland,images_product,8,83-7278-192-3

TU MOŻNA KUPIĆ


 Przebudzenie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Co prawda nie jest to książka o borderline, ale osobiście bardzo ją polecam zagubionym na swojej drodze. Uświadamia, że czas przemija i nie ma co czekać na zmiany.

Anthony de Mello – (1931 – 1987) hinduski jezuita, duchowy kierownik, mistyk i psychoterapeuta, którego książki są określane jako ogromna motywacja do zmiany swojego życia. Nazywany chrześcijaninem Wschodu i mistrzem modlitwy zdobył światową popularność dzięki publikacjom, w których łączy mistykę chrześcijańską z filozofią Bliskiego Wschodu. Jego propozycje modlitwy oraz duchowego rozwoju są mocno związane z praktykami psychoterapii i psychoanalizy.

przebudzenie-b-iext29479757

TU MOŻNA KUPIĆ


zbiór esejów – Anny Grzegorczyk,

pt. Filozofia Światła Edyty Stein

„Wbrew tytułowi nie jest to pozycja filozoficzna tylko pewien zbiór esejów ukazujący człowieka w relacji z Bogiem, samym sobą. Poruszane tutaj tematy pokazują też jaką drogę można wybrać by uleczyć swoją duszę.”.

Patrycja , gość bloga.

352x500

Więcej na temat książki:

Filozofia Światła Edyty Stein


„Tully” autorstwa Paullina Simons

Jako nastolatce Tully było wiecznie czegoś brak. Właśnie to uczucie, popchnęło ją do tańczenia w nocnych klubach i przesiadywania w wannie. Gdy zrezygnowała z występów, postanowiła wyjechać do Kalifornii. Początkowo z najlepszą przyjaciółką Jennifer, potem w żałobie i w pojedynkę. Ostatecznie została jej trudna do zidentyfikowania tęsknota oraz nieodparta potrzeba dążenia do wolności.

„Powiedz mi Tully, kim chciałabyś być w przyszłości? (..) Pragnę stać się kobietą, która o niczym nie śni”.

Tully to wyjątkowo skomplikowana bohaterka. Egoistyczna osobowość, która w życiu kochała raz i która, choć temu zaprzecza, nie może poradzić sobie ze stratą. Nie podejmuje samodzielnych decyzji, pozwala by rzeczy jakoś się działy, a jej ruchy ograniczają się do wyrażania co jakiś czas protestu. Kieruje się chwilą i własnymi potrzebami, raniąc innych, ale jednocześnie wyrywając sobie kawałek serca.

Świetnie zbudowana i rozbudowana powieść o nieprzepracowanej żałobie oraz granicach obojętności.
to opis książki ze strony…
Dla mnie to historia dziewczyny , która chce kochać ale nie potrafi okazać własnych emocji ..nie jest to wesoła książka o kolorowym życiu…tylko o złym życiu i walce.

Poleca : Barbara, gość bloga.


OBOWIĄZKOWA POZYCJĄ DLA KAŻDEGO KTO ROZPOCZYNA PSYCHOTERAPIĘ 

Psychoterapia. Poradnik dla pacjentów

Autor:

Książka omawia zasady współpracy pacjenta z terapeutą oraz na czym polega i jak przebiega psychoterapia.

Informacje zawarte w tym poradniku mogą też ułatwić wybór kompetentnych psychoterapeutów spośród wielu „lekarzy dusz” oraz odróżnienie ich od osób posługujących się dyplomami nieprofesjonalnych instytucji i stowarzyszeń.

Znalezione obrazy dla zapytania Psychoterapia terapia książka

Można kupić TUTAJ


NOWOŚĆ !! Dla pacjentów, ich bliskich, przyjaciół i terapeutów.

Nienawidzę cię! Nie odchodź! 

Autorzy: Kreisman Jerold J. Straus Hal

Nienawidzę cię! Nie odchodź! to pierwsza książka, dzięki której czytelnicy zapoznali się z zaburzeniem osobowości z pogranicza. Wszyscy jesteśmy ogromnie wdzięczni doktorowi Kreismanowi za jego pionierskie wysiłki na rzecz podniesienia świadomości na temat tego przysparzającego ogromnych cierpień zaburzenia psychicznego.
– mgr Valerie Porr, założycielka i prezes Treatment and Research, Advancements National Association for Personality Disorder, autorka książki Overcoming BPD

Analiza prawdziwych przypadków oraz obszerna lista odnośników do źródeł pozwoli lepiej zrozumieć osobowość z pogranicza nie tylko szerokiemu gronu czytelników, lecz również specjalistom. Książka ta powinna trafić na półki pacjentów, ich przyjaciół i krewnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w ich leczenie.
– Randi Kreger, autorka książek Borderline: jak żyć z osobą o skrajnych emocjach i The Essential Family Guide to Borderline Personality Disorder……

 OPIS ZAPOŻYCZONY Z KSIĘGARNI GANDALF.  

TU MOŻNA KUPIĆ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *