ZABURZENIE Z POGRANICZA

Zaburzenia z pogranicza
Drażliwość, szczęście, smutek i radość – jeśli doświadczasz tych uczuć w ciągu kilku godzin, jesteś niestabilna emocjonalnie. Takie huśtawki nastrojów mogą świadczyć o jednym – najprawdopodobniej masz, dość rzadką osobowość „borderline” (zaburzenia z pogranicza). I potrzebujesz pomocy.

Jaka jesteś?

Ludzie z osobowością „borderline” są niezwykle barwni, ale i dramatyczni. Nie potrafią znaleźć dla siebie miejsca, zawierają mnóstwo znajomości, lubią wzbudzać zainteresowanie i podziw. Nie umieją być sami. Dopadają ich wtedy stany rozdrażnienia, nieuzasadnionego podenerwowania, czują wewnętrzną pustkę. Często idealizują swoich partnerów życiowych. Chcą z nimi spędzać dużo czasu, dzielić się bardzo intymnymi zwierzeniami we wczesnym okresie znajomości. Mogą szybko zmieniać nastawienie do bliskich osób – z miłości przechodzą do nienawiści, gwałtownie zmieniają poglądy na temat przyjaciół i znajomych. W stosunku do siebie przybierają czasem wrogą postawę, czują wstręt, a nawet nienawiść. W jednej chwili lubią się, a chwilę później myślą o sobie jak o bezwartościowym zerze. Czy taka właśnie jesteś?

Potrzeba akceptacji

Na pozór wszystko wygląda normalnie. Sprawiasz wrażenie sympatycznej, wesołej dziewczyny, zadowolonej z życia i często uśmiechniętej. Jesteś uznawana za duszę towarzystwa. Kiedy jednak nie ma wokół ciebie znajomych czy przyjaciół, czujesz przerażającą pustkę i dopada cię smutek. Życie przestaje cię cieszyć, uśmiech znika z buzi i stajesz się milcząca. Twoje życie kręci się wokół potwierdzania własnej wartości. Akceptacja ze strony innych ludzi staje się swoistą obsesją, z której nie potrafisz się wyzwolić. Dlaczego tak się dzieje? Psychologowie mówią o obsesyjnej konieczności bycia z innymi ludźmi. Bez nich taka osoba czuje się samotna i traci chęć do życia.

Huśtawka nastrojów

Kolejnym elementem osobowości „borderline” jest ciągła zmiana nastrojów. Od skrajnej radości po smutek i depresję. Niebieski sweter, w którym czujesz się i wyglądasz doskonale, nagle staje się szmatą i wyrzucasz go przez okno, bo jesteś w nim gruba i nieatrakcyjna. Muzyka, której słuchasz i którą lubisz, nagle drażni cię i denerwuje. Podobnie dzieje się z osobami, którymi jesteś otoczona. Raz je kochasz, innym razem nienawidzisz. I sama nie wiesz dlaczego tak się dzieje. Przygotowałaś raport na kolegium w pracy i jesteś zadowolona, że tak dobrze ci poszło. Potwierdza to zresztą twoja koleżanka. Godzinę później dopadają cię pierwsze wątpliwości. Zaczynasz raz jeszcze czytać to, co napisałaś, skreślać zdania, które nagle wydają ci się idiotyczne, a w końcu drzesz projekt. Koleżance zarzucasz, że specjalnie cię oszukuje, bo nie chce, byś dostała awans lub podwyżkę. Kłócicie się. Wieczorem dochodzisz do wniosku, że raport nie był wcale taki zły, więc robisz wszystko, by przywrócić jego pierwotną wersję.

Zdaniem Violetty Nowackiej, psychologa – takie zachowania świadczą o niestabilnym obrazie samego siebie. – Mamy tu wahania nastrojów od samouwielbienia do poczucia braku jakiejkolwiek wartości. Osoby takie wpadają w pułapkę własnych emocji. Same do końca nie wiedzą, jakie są – lubiane czy wręcz przeciwnie, dobre w tym, co robią czy raczej beznadziejne. Czują bowiem raz jeden, raz drugi stan – mówi Violetta Nowacka. Wstępne badania dowodzą, że osoby cierpiące na zaburzenia „borderline” mogły we wczesnym dzieciństwie doświadczyć pewnych urazów – rozstania rodziców, braku akceptacji przez któregoś z nich, a nawet zbyt częstego karania. Teraz – odreagowują.

Zagrożenia

Zachowania charakterystyczne dla osobowości „borderline” mogą doprowadzać do różnych zagrożeń. Mogą na przykład wywoływać nieuzasadnione ataki wściekłości, powodować wyżywanie się na najbliższych, doprowadzać do uzależnień – sięgania po narkotyki, alkohol, tabletki uspokajające. Każda krytyka odbierana jest zbyt dosłownie, każda uwaga doprowadza do szału. Najgorszym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą ta specyficzna „choroba” jest autodestrukcja, czyli myśli samobójcze. Osoba taka najpierw utwierdza się w przekonaniu, że jest beznadziejna i najgorsza na świecie, a później dochodzi do wniosku, że w takiej sytuacji nie ma sensu żyć. Zaczyna szukać śmierci. Przechodzi na czerwonym świetle, brawurowo prowadzi samochód, staje na parapecie przy otwartym oknie i zamyka oczy. Oczywiście nie każdy, kto dostrzega w sobie podobne objawy, cierpi na ten rodzaj zaburzenia. Dopiero suma zachowań charakterystycznych dla osobowości „borderline”, zachowań ciągle powtarzających się i w końcu destrukcyjnych, świadczy o tym, że dzieje się coś złego.

Jak się leczyć?

Zdaniem psychologów „zaburzenia z pogranicza” można wyleczyć, ale taka terapia trwa nawet kilka lat. W skrajnych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, a nawet psychiatrą. Ważne są rozmowy, uświadamianie „choremu” jego mocnych stron i podkreślanie wyjątkowości. Czasem pomaga namówienie go na odnalezienie swojej pasji – malowania, pisania, śpiewania, nauki języków obcych. Jeśli ty sama natknęłaś się na osobę „borderline”, nie odpychaj jej. Spróbuj raczej wytłumaczyć, że akceptujesz ją taką, jaka jest – z długimi lub krótkimi włosami, takim a nie innym kolorem oczu, nosem, stylem bycia, poczuciem humoru. I wyjaśnij, że zawsze może na ciebie liczyć. Niech wie, że nie jest sama, nawet jeśli ty nie trzymasz jej cały czas za rękę.

 

 

Pomocy!


Wskazówki dla przyjaciół osoby niestabilnej emocjonalnie:

* Często kontaktuj się. Odwiedzaj i dzwoń. Okazuj zainteresowanie i pocieszaj, kiedy widzisz, że dopada ją depresja. Ale powoli ucz też tego, że nie zawsze możesz przyjść i pogłaskać po głowie.
* Nie musisz non stop powtarzać, że ktoś jest cudowny i wspaniały. Czasem wystarczy serdeczny gest i kilka czułych słów
* Bądź sobą. Powiedz co myślisz, ale i wysłuchaj. Może wspólnie znajdziecie rozwiązanie.
* Uszanuj jej zachowanie. Płacze? Zaakceptuj to i spróbuj zrozumieć. Nie zmieniaj tematu. Wykaż maksymalne zrozumienie.
* Nie przekonuj jej, że nie ma racji. Przynajmniej do czasu, kiedy znowu nie zacznie być sobą. Wtedy porozmawiaj, ale spokojnie.
* Zacznij zachęcać taką osobę do aktywniejszego życia poza domem. Namów na uprawianie sportu czy lekcje tańca. Zmuś do odnalezienia w sobie pasji. Być może huśtawki nastrojów same miną. Jeśli nie – niezbędna jest pomoc specjalisty.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *